2019 ÜDY Belgesi

2019 ÜDY Belgesi Nedir?

2019 ÜDY Belgesi, Yetki belgelerine sahip firmaların yetki belgeleri dahilinde 1 veya 1 den fazla ÜDY Belgesine sahip orta düzey yönetici bulundurmaları veya kendilerinin bu belgeyi almaları gerekmektedir.

Kimler Alabilir?

ÜDY almak için en öncelikli şart mezuniyet şartıdır. Lise mezunu tüm herkes alabilir.

Ne İşe Yarar?

ÜDY taşımacılık yapan (yolcu veya yük) firmaların bulundurması zorunlu belgedir. Hem firma sahipleri bu belgeyi alarak cezai işlemlerden muaf olurken aynı zamanda genç kardeşlerimiz içinde bir iş istihdamı oluşturmaktadır.

Kaç Çeşit ÜDY Vardır?

4 Çeşit ÜDY bulunmaktadır.

  • ÜDY 1 : Uluslararası Yolcu Taşımacılığı yapan firmalara
  • ÜDY 2 : Yurtiçi Yolcu Taşımacılığı yapan firmalara
  • ÜDY 3 : Uluslararası Yük Taşımacılığı yapan firmalara
  • ÜDY 4  : Yurtiçi Yük Taşımacılığı yapan firmalara

yetki belgeleri dahilinde alması zorunlu olan ÜDY çeşitleridir.

Kapsamları Nelerdir?

ÜDY 1 Belgesi alanlar ÜDY 2 Belgesi, ÜDY 3 Belgesi alanlar ÜDY 4 Belgesi almış sayılırlar.

Eğitim Muaf Şartları Nelerdir?

ÜDY Eğitim Muaf Şartları çok karıştırılıyor. Yönetmelikle açıkça belirtiği üzere bu bölüm ve bölümlerden mezun olanlar için geçerlidir. Her 4 yıllık fakülte mezunu birey eğitim muafiyetinden faydalanamaz malesef.. Ayrıca eğitim veya sınav muafiyet olan bireylerin fiyatları da yarı oranında değişiklik göstermektedir. Buyurun yönetmelik;

ODY Belgesi Eğitim ve Sınav Muafiyeti

ÜDY Belgesi Eğitim ve Sınav Muafiyeti

Sınavsız ÜDY Belgesi Nasıl Alınır?

Sınavsız ÜDY almak için öncelikle 25.02.2006 tarihinden önce geriye dönük 3 yıllık SGK Dökümü ve Sicil Gazetesinde imza yetkilisi olduğunuza dair belgeleri Ulaştırma Bakanlığı bürolarına ibraz ederek ÜDY Sertifikasına sahip olabilirsiniz.

Gerekli Evraklar Nelerdir?

ÜDY Gerekli Evraklar, ÜDY kayıt, ÜDY Başvuru yaparken sizden istenilecek evraklardır. Şunlar;

  • 2 Adet Biyometrik Fotoğraf
  • Ehliyet ve Kimlik Fotokopisi (Ehliyet zorunlu değildir.)
  • Diploma ve Sabıka Kaydı (Diploma en az lise düzeyinde olmalıdır.)

Nasıl Alınır?

Öncelikle 2017 itibariyle Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde bulunan Ulaştırma Hizmetleri veren bir kuruma Gerekli Evraklarınız ile birlikte ÜDY Başvurusu yapmanız gerekmektedir. Başvuru ardından yapılacak eğitimlere katılmanız başarılı olma oranınızı yükseltecektir. Eğitimlerin ardından 1 ay içerisinde sınavınız gerçekleşir ve sınavdan başarılı olmanız halinde E-Devlet sistemi üzerinden ÜDY Evrağınız size tanımlanmış olacaktır. Belge oluştur kısmında belgenizi oluşturabilirsiniz.

Çalışanı Nasıl Firmamda Gösterebilirim ?

ÜDY Belgesini kendi adınıza alamadıysanız, çalışanınızın SGK’sı sizin firmanızın üzerinden yatırılması gerekmektedir. Cezai işleme maruz kaldıysanız bu durumu ve SGK dökümü ile Ulaştırma Bakanlığı bürolarına gidebilirsiniz.

Hangi Firmalara Zorunludur?

Yetki belgeleriK1 Yetki Belgesi, K3 Yetki BelgesiR1 Yetki BelgesiR2 Yetki BelgesiN1 Yetki BelgesiN2 Yetki BelgesiC2 Yetki BelgesiC3 Yetki BelgesiD1 Yetki BelgesiD2 Yetki BelgesiL1 Yetki BelgesiL2 Yetki BelgesiP Yetki Belgesi türlerinden herhangi birine sahip olan kurumlar veya kuruluşlarda en az 1 adet ÜDY Belgesine sahip olan personel istihdam edilmesi zorunluluğu bulunmaktadır.

Cezalar nedir?

ÜDY cezaları, Ulaştırma Bakanlığı tarafından yetki belgeleri dahilinde belge bulundurmayan kurumların açılışından 6 ay sonra (bu süre ÜDY alınması için tanınan taahhüt süresidir) firmalara 850 – 10.000 TL ye kadar ve geçici durdurma gibi cezai işlemler uygulanmaktadır.