Sıkça Sorulan Sorular

150+ fazla soruyu cevapladık. İleri Sürüş Teknikleri, Ehliyet, Psikoteknik, SRC, ODY ve ÜDY Sorularınızın hepsine cevaplar bulduk. Detaylı olarak inceleyebilirsiniz.


Bu Belge Ve Sertifika İle Neler Yapabilirim ?
İleri sürüş eğitimi alan sürücüler öncelikle bu eğitimi almamış kişilere göre trafik kazalarında görebilecekleri zarardan daha uzak olacaklardır. Ancak iş kariyeri açısından da eğitim sonrasıalınan belge birçok kamu ve özel sektörde aranan hale gelmiştir. 112 acil ambulans sürücü olmak için aranan şartlardan biride acil sürüş teknikleri defansif ve ileri sürüş teknikleri belgesine sahip olmaktır. Yine itfaiye birimlerinde görev yapan kişiler bu belgeyi almakla yükümlüdürler. Lojistik firmalarının uluslararası partnerleri ileri sürüş teknikleri belgesi olmayan sürücülerin çalışmasını olumlu karşılamamaktadırlar. Birçok dağıtım, pazarlama kapsamında faaliyet gösteren firmalar başvurularda sürüş deneyimini sormakta ve bu konuyla alakalı bir eğitim belgesi alıp almadığını istemektedir. Özel şoförlük VIP eğitmi, almış olanların bu konuyla alakalı başvuruları öncelikli değerlendirilmekte olup tercih edilme sebebi olarak sorulmaktadır. Öncelikli hedefimiz iyi bir sürücünün can güvenliğine olmasına karşın bu eğitimin sonunda verilen belgeler ile kendini ifade etmeside sürüş tekniklerinin avantajlarından biridir.

Drift Nedir ?
Drift aracın ivmelenerek arkadan savrulmasıyla (yanlamasıyla) meydana gelen kontrol kaybıdır. Bu kontrol kaybı aracın arkasının savrulduğu yöne direksiyon hamleleri yaparak (kontra) engellenebilir. Tekrar araç kontrolünü sürücü alabilir. Sportif amaçla yapılan driftlerde aracın yanlamasına (savrulmasına) müsaade edilerek estetik bir sürüş sağlanarak sportif amaçla da yapılan bir aktivitedir.

Ambulans Sürücüsü Nasıl Olunur ?
Kamu ve özel sektörlerin talepleri doğrultusunda ambulans şoförlüğü için başvuru yapacak olan sürücülerin en az lise mezunu, ilkyardımcı belgesi, ileri sürüş teknikleri AST, eğitim belgesi psikoteknik ve src belgelerine sahip olmaları gerekmektedir. Bu belgelere tamamlayan kişiler sağlık bakanlığına bağlı grup başkanlıklarına müracaat ederek iş başvurusu yapabilirler. İhtiyaca yönelik kamusal alımlarda KPSS şartı aranmakta olup sağlık bakanlığına ambulans şoförü desteği veren taşeron firmalara direk müracaat kabul edilmektedir.

Eğitim Alan Ve Almayan Arasındaki Temel Farklar Nelerdir ?
Sürüş eğitimi almanın maddi ve manevi katkılarıyla alakalı makalemiz de açıklamış olduğumuz konuyu biraz daha genişletelim. Trafik hiç tanımadığımız insanların oluşturduğu yapılan hataların ölüm yada yaralanmalarla sonuçlanabildiği kozmopolit bir platformdur. Bu bakımdan iyi sürücü olmak hiç kazaya karışmamak değil önceden olabilecek kazaları öngörebilme yetisine sahip olmaktır. Günümüz sürücüleri genellikle iyi araba kullanmayı mekanik kabiliyetleriyle değerlendirmektedirler.

Ancak araç kullanmak hem mekanik hem psikolojik hem de risk tecrübelerinin bir araya gelerek doğru analiz yapmayı gerektiren bir husustur. Sürüş eğitimi almayan sürücüler diğer sürücülerin hataları yol, trafik ve hava şartlarından kaynaklanan trafik şartlarını yaşadıkları tecrübelerle bir başka değişle deneme yanılma metodu ile absorbe etmeye çalışırlar.

Bu deneyimler bazen pahalıya mal olur büyük maddi kayıplar en önemlisi hayatımızla ödeyebiliriz. Ancak bu eğitimi alan sürücüler kısa bir zaman içerisinde karşılaşabilecekleri kontrol kayıplarının riskli sürüş ortamlarını önden ve arkadan savrulmaları, panik fren vb. kazaya sebep olabilecek riskleri trafiğe kapalı özel alanlarda uygulamalı olarak yaşayarak uzmanlar tarafından ne yapacakları konusunda eğitilip 5-10 yılda birkaç kez başlarına gelebilecek bu kontrol kayıplarını defalarca egzersiz yaparak psikomotor davranış haline getirirler.

Yol hava şartları veya kişinin kendisinden kaynaklanan kontrol kayıpları başlarına geldiği zamanda ne yapacaklarını bilen iyi bir sürücü olur, hem maddi hem manevi olarak avantaj sağlamış olurlar.

Sürüş Değerlendirme Nedir ? Nasıl Uygulanır ?
Sürüş değerlendirme, psikomotor yazılımı sürücünün refleks sürelerini görmeye (görme,duyma,el ayak koordinasyonları) sayısal değerleri ile uzmanlar eşliğinde yapılan gözlem sürüşleri ortalamalarında sürücünün sürüş profilini görev yaptığı üstlerine rapor edilerek eğitim tavsiyeleri ve kişinin sürüş risk haritası konusunda önemli bir datadır.

Sürüş değerlendirme yapılırken verilen eğitim kişinin sürüş alışkanlıkları konusunda kendisinin de bir fikir sahibi olmasını sağlarken daha iyi bir sürücü olabilmesi için gerekiyorsa eğitim alması konusunda raporda tavsiyeler verilerek sürücünün üstleri bilgilendirilir. Sürücü değerlendirmeden sonra verilen raporda kişinin sürücülük yetenekleri hakkında bir fikir sahibi olmak için yeterli doneler bulunmaktadır.

Ambulans Acil Sürüş Teknikleri Nedir ? Diğer Eğitimlerden Farkı Nelerdir ?
Bu eğitimin öncelikli amacı iş yeri ambulanslar olan sağlık memuru, hemşire ve doktorların iş güvenliği kapsamında daha iyi ve güvenli araç kullanma yeteneklerini geliştirmek ve göreve giderken zamanında gidebilmeleri, maddi ve manevi kayıpları engellemektir.

Eğitimde defansif ve güvenli sürüş teknikleriden yanı sıra performans araç kullanma ön plandadır. Katılımcıların yaşayabileceği riskler özel aparatlı araçlar ve epoksi alanlarda yaşatılarak sürücü davranışlarını geliştirilmesi hedeflenmektedir. 112 ambulans sürücüsü olabilmek için bu belgenin alınması şarttır.

Güvenli Sürüş Eğitim Sertifikası / Eğitimi Neden Almalıyım ?
Sürüş eğitimleri bireysel ve kurumsal anlamda maddi ve manevi kazançları olduğu gibi hukuksal anlamda da yeniden yapılanan iş güvenliği kapsamında sorgulanan ve sorulan bir eğitim programı haline gelmektedir. Yeni iş güvenliği yasasının belirli sayıdaki filo ve sürücü personeli sayısına orantılı olarak sürüş eğitim almaları yasal yaptırım anlamında iş hukukuna girmeye başlamıştır.

Avrupa, Amerika ve Asya ülkerinde sürüş eğitimi alan bireyler ve kurumlar pozitif anlamda ödüllendirilmektedir. (Sigorta indirimi, vergi indirimi vb.) Ülkemizde sivil toplum örgütleri bu konuyla alakalı yetkililere aynı uygulamanın getirilmesi için öneriler vermektedirler. Yakın bir zamanda ülkemizde de yasal bir zorunluluk haline getirileceği konusunda önemli gelişmeler olmaktadır.

En önemlisi hiç birşey insan yaşamından daha önemli değildir. Evimizi ve arabımızı korumak için yapmış olduğumuz gayret ve masraflar kendi hayatımızı korumak içinde sürüş eğitimi alarak hem başkalarının hem kendimizin trafik kazalarına karışmayarak sağlıklı bir birey olarak hayatımızı geçirmek için çok önemlidir. 5-20 yıllık bir sürüş deneyimiolan bir kimsenin başına hava ve yol şartlarından dolayı kontrol kayıpları birkaç kez gelmektedir. Birkaç saniye içerisinde gerçekleşen bu kayıpları absorbe etmek için psikomotor davranışlarımızın gelişmiş olması çok önemlidir.

Sürüş eğitimlerindek i temel hedef bir kazayı önceden tahmin edip bu kazaya karışmamak (defansif araç kullanmak) ancak bir kontrol kaybına dahil olduğumuz zamanda ne yapacağımızı bilmek için kullanılan teknikleri öğrenmektir. Eğitim sırasında alınan kontrol kayıpları absorbe etme yöntemlerini psikomotor bir davranış haline getirerek başımıza geldiğinde ne yapacağımızı bilmektir.

Skidcar Nedir ?
Genel anlamda aracın daha yüksek kilometrelerde ve farklı zeminlerde yaşayabileceği önden ve arkadan savrulma kayma ve kontrol kayıpları gibi riskli durumları yaşatarak katılımcılara yaşatmak için uygulanan sistemlerdir. Tekerlekler ile yol arasında ki sürtünme katsayısını farklılaştırarak güncel trafik yaşamımızda başımıza gelecek kontrol kayıplarını nasıl absorbe edeceğimizi ve sürüş davranışlarını geliştirmek için uzmanlar eşliğinde kullanılan skidplate sistemlerinin genel tanımıdır.

Anti-Terör Sürüşü Nedir ? Diğer Eğitimlerden Farkı Nelerdir ?
Genellikle makam şoförlerine emniyet mensuplarına teröre açık kişilere, güvenlik görevi yapan sürücülere verilen geniş kapsamlı bir eğitimdir. Bu programda güvenli ve defansif sürüş teknikleri de anlatılmaktadır. Pist uygulamasında jturn, uturn, kovalama, kaçma, apeks yakalama, kalabalık yerlerde araç kullanma gibi kişinin maruz kalacağı riskli sürüşleri kaza senaryoları yapılarak katılımcılara konusuna hakim uzmanlar tarafından uygulanan bir eğitimdir.

Diğer eğitimlerden farklı olarak yük transferlerini olumsuz etkileyen özel donanımlı (zırhlı) araçlarının kontrol kayıpları nasıl absorbe edileceği konusunda yoğunlaşan bir eğitimdir.

Güvenli Sürüş Eğitimi Bireylere veya Kurumlara Neler Kazandırır ?
Aracımızı nasıl kasko ile güvence altına alıyorsak Güvenli Sürüş Eğitimi alan katılımcı veya katılımcılara daha güvenli araç kullanarak maddi ve manevi birçok kazanç sağlayarak kendi veya kendilerini bir nevi kaskolamış oluyorlar. Bu kazançlar;
Firmalara;

Amortisman ve yakıt giderlerini azaltmaktadır,
Sürüş Tekniklerini alan sürücüler, ekonomik sürüş, dinamik sürüşyaptıkları için salınım gazlarını azalttıkları için çevreye de katkı sağlamaktadırlar
Eğitimlerde ki öfke kontrolüsayesinde katılımcıların sosyal ilişkilerinde de düzenmeler görülüp, iş verilimliliğinde katkılar sağlar
Firmalar bu eğitimi alarak önemli bir sosyal sorumluluk davranışını yerine getirmiş olurlar
Eğitim alan kursiyerlerin sürüş seviyeleribelirlenerek, firmaya raporlandırıldığı için firma yetkililerine yapma olanağı tanır
İş güvenliği kapsamında hukuki sorumluluklarını yerine getirmiş olurlar
Hizmet verdikleri çözüm ortaklarının bu eğitimi almış firmaları tercih etme sebeplerinden biridir
Bireylere;

Trafik terörü her sene 10.000'e yakın kişinin ölümüne ve 300.000 kişinin yaralanmasına neden olmaktadır. Sürüş eğitimlerinde doğru bildikleri yanlışları düzeltip, sürücülerin önemsemediği bir çok konunun sonuçlarını katılımcılara anlatılmaktadır. Yol ve hava şartlarından kaynaklanan kontrol kayıpları sürücülük yaşamımız içinde ancak bir kaç başımıza gelebilir. Ne yapacağını bilmeyen bir sürücü muhtemel bir kazanın içersinde kendini bularak ölüm ve sakatlanma tehlikesiyle karşı karşıya kalır.

Bireysel eğitimlerin genel faydaları;

Riskli sürüşleri risk olmayan ortamda katılımcılara uygulamalı olarak göstererek kontrol kayıplarını nasıl azaltacakları konusunda teknikleri öğretmek,
Risk durumlarını sürücünün başına gelmeden önce defansif(savunma) sürüş teknikleriile kazaların önüne geçebilmesini sağlamak
Sürücü alışkanlıklarını pozitif değerlere taşımak
Araçların aktif ve pasif güvenlik sistemlerinin ne kadar etkili olduğu ve sürücünün araç ve kendi limitlerinin farkında olmasını sağlamak
Eğitim sonrası alınan belgeve birikimle iş kariyeri açısından önemli bir avantaja sahip olmasını sağlamak


İleri Sürüş Teknikleri Eğitimini Kendi Aracımla mı Almalıyım ?
Sürüş eğitimlerinde anti-skid eğitimleri haricindeki eğitimler sürücülerin kullandıkları araçların limitlerine anlamaları açısından kendi araçlarında almasında fayda vardır. Ancak eğitimlerde her parkurda ki araçlar sürüş akademisi tarafından da temin edilebilir.

Defansif Sürüş Nedir ? Diğer Eğitimlerden Farkı Nelerdir?
Savunmaya bağlı tehlikeleri ve riskleri önceden algılamak temel prensiplerini içeren kazaları önleme, araç limitlerini tanıma, sürücü limitlerini tanımak anlamak hedefleri içerisinde olan yol şartları, hava şartları ve diğer sürücülerin davranışlarını önceden algılayarak kazaların önüne geçen bir eğitimdir. Yanlış sürücü davranışlarını katılımcılara uygulamalı olarak anlatılan bu eğitim hayat kurtaran bir eğitim programıdır. Diğer bütün sürüş teknikleri içerisinde başlık olarak defansif sürüş ile ilgili konular anlatılır. Uygulamada onaylı pist ve özel aparatlar kullanılarak verilen bir eğitimdir.

Vodafone Hizmet Veren Firmalar Nereden Eğitim Alır ?
Vodafone hizmet aldığı çözüm ortakları ve taşeronların mutlaka iş güvenliği eğitimlerinden geçmesini istemektedir. Vodafone’nun tercih ve akredite ettiği yeterlilikteki eğitim merkezleri vodafone hizmet veren merkezlerden almalıdırlar. Sürüş akademisi vodafone’nun sürüş eğitimleriyle alakalı eğitim veren kurumlar listesindedir. Aynı zamanda diğer bütün iletişim firmalarıda birçok sürüş eğitminde sürüş akademisi a.ş.’yi tercih etmektedirler.

Ehliyetim Yok. İleri Sürüş Teknikleri Eğitimini Alabilir Miyim ?
İleri sürüş teknikleri eğitimi trafiğe kapalı ve korunaklı alanda yapıldığı için ehliyet şartı aranmamaktadır. Ancak sertifika ve belge alabilmek için ehliyet şartı aranmaktadır. Sportif sürüş ve drift eğitimlerinde ise bu şart aranmamakta katılımcılara belge verilmektedir.

Not: mutlaka velisinin gözetiminde  ve izleminde olması gerekmektedir.

Güvenli Sürüş Nedir ? Diğer Eğitimlerden Farkı Nedir ?
Güvenli sürüş daha çok sürüş geliştirme ile ilgili konuları içerir. Güvenli sürüş kapsamı içerisinde eğitimlerin bir kısmı pistte diğer kısımları akan trafik içerisinde katılımcılara aktarılır. Anti-skid aparatları kullanılmadan verilen eğitimdir. Genelde katılımcı araçları eğitimde kullanılabilir. (Katılımcı araçlara herhangi bir zarar gelmeyecek parkurlar içerir.)

Özel Direksiyon Dersini Nereden Almalıyım ?
Özel direksiyon dersleri, ehliyeti olup trafiğe çıkamayan yada daha iyi bir sürücü olmak isteyen kişilerin daha bilinçli sürücü olmak için kişilerin başvurduğu bir eğitimdir. Bu eğitimlere bilinçli uzmanlardan almak defansif güvenli ve dinamik araç kullanır duruma gelmesi için etkili olacaktır. Eğitim bilimsel metotlarla uygulanırsa başarı elde edilebilir. Ne yazık ki bir çok sürücü sürüş geliştirme eğitimlerini eş dost yada uzman olmayan kişilerden alırken birçok kazaya da karıştıkları görülmüştür. Özel direksiyon dersinde kişinin seviyesine göre eğitim başlangıçları vardır. Hiç araç kullanmayı bilmeyenler temel sürüş teknikleri, bir miktar sürüş geçmişi olanlar sürüş geliştirme ve trafikte algı ve konsantrasyon, dinamik sürüş teknikleri bu seviyenin üstündekiler ise defansif ve ileri sürüş teknikleri alarak bilinçli ve kazaları önceden farkedebilecek hasbelkader hava ve yol şartları, trafik şartlarından karıştıkları bir olaydan en az zararla kurtulabilecek sürüş seviyesine gelirler. Unutmayın hiçbir şey sizin hayatınızdan daha önemli değil.

Aracınızın kaskosunu yaptırarak güvence altına nasıl alıyorsak, sürüş teknikleri konusunda küçük bütçelerle, daha bilinçli bir sürücü olabiliriz.

İleri Sürüş Teknikleri Sertifika ve Belgelerinin Geçerlilik Süresi Ne Kadardır ?
Alınan eğitimler sonrası verilen belgelerde herhangi bir süre sınırlaması bulunmayıp alınan eğitimin tarihi ve hangi eğitim olduğu ibraz edilmektedir. Kamu ve özel sektörde istenilen bu belgeler eğitimin alındığı tarihten itibaren bazıları 1 yıl bazıları 2 olmak üzere tekrarlanılmasını isteyen kuruluşlar olduğu gibi herhangi bir süre aramayan kuruluşlarda vardır.

Not: belge üzerinde eğitimin geçerliliği ile ilgili bir süre belirtilmemektedir. En önemlisi bu belgenin onaylı kurumlar tarafından verilmiş olmasıdır.

Milli Eğitim Bakanlığı Onaylı Sertifika Nedir ?
Milli Eğitim Bakanlığı özel öğretim kurumları sürüş ve yol güvenliği kursu bünyesinde açılan milli eğitim bakanlığının şartlarını yerine getirmiş ve milli eğitim tarafından onaylanmış ruhsata sahip olan kuruluşların verdiği eğitim sonrası verilen sertifikadır. Milli eğitim göziteminde yapılan sınavın 100 puan üzerinden 75 puan alma şartı vardır.

Off-Road Nedir ? Nasıl Yapılır ?
Off-road kelime anlamı olarak yolun dışında kalmak demektir. Başka bir deyimle yol olmayan yerlerde araç kullanma şekliyle de ifade edilir. 4x4 arazi araçları ile zor doğa koşullarında araç kullanma yada suni oluşturulmuş off-road parkurlarını başarıyla geçmek için yapılan motosporudur.

Yurtiçi ve Yurtdışı Lisansları Nereden Alınır ?
Sürüş Akademisi A.Ş. olarak ileri sürüş uzmanı mesleğini hedefleyen katılımcılara eğitim koordinatörlüğümüz tarafından [email protected] mail adresine talepleri halinde prosedürler ve başvurular ile ilgili geniş bilgi verilmektedir.

TOSFED Onaylı Sertifika Nedir?
Türkiye otomobil sporları federasyonu (TOSFED) tüzüğüne uygun pist onaylı ve kurumsal, eğitmen lisansı olan TOSFED tarafından akredite edilmiş kurumların verdiği katılım belgesidir.

Ralli Pilotu Nasıl Olunur ?
Ralli pilotu olmak için pilot alt yapısı eğitimi almanız çok önemli kullanacağınız aracın yarış şartlarına uygun güvenlik donanımlarının sağlanması gerekmektedir. Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu TOSFED’en yarışacağınız klasmana uygun lisansları talep etmelisiniz. Bunun için ücret yatırılması gerekmektedir. Lisans fiyatlarını www.tosfed.gov.tr adresinden öğrenebilirsiniz. Katılacağınız yarışın kayıt ücretleri klasmana göre değişecektir. Genellikle 350 – 900 TL arasındadır. Motosporları uğraş gerektiren ve aynı zamanda pahalı bir spor dalıdır. Maddi kazançtan daha çok para harcayacağınız bir spor dalıdır.

İleri Sürüş Teknikleri Uzmanı Eğitimi Nasıl Olur ? Nereden Alınır ?
İleri sürüş teknikleri uzmanı olmak isteyen kişiler yurtiçi ve yurtdışı akredite olmuş kurumlardan destek alarak eğitmen eğitimi konusunda alınan eğitimler sonrası aldıkları lisans ile ileri sürüş uzmanı olarak görev yapabilirler. Bu konu ile ilgili Sürüş Akademisi Eğitim Koordinatörlük birimini arayarak veya [email protected] mail adresinden yardım ve destek alabilirsiniz.

Sürüş Teknikleri Eğitim İçin Pist Şart Mıdır ?
Sürüş teknikleri eğitiminin büyük bir kısmı için trafiğe kapalı ve onaylanmış pist gerekmektedir. Ancak güvenli sürüş, özel direksiyon, trafikte algı ve konsantrasyon, sürücü seviyesi belirleme gibi eğitimlerde teorik dersten sonra ileri sürüş uzmanları eşliğinde akan trafikte eğitim tamamlanmaktadır.

Sportif Eğitimi Veren Yerler ?
Sportif eğitimler aksiyonlu sürüşler olduğu için trafiğe kapalı olan alanlarda güvenlik sağlanarak yapılması gereken uygulamalardır. Böyle bir eğitimi almak isteyenler mutlaka ulusal ve uluslararası lisanslara sahip uzmanlar eşliğinde güvenliği sağlanmış pistlerde almalıdırlar. Sürüş Akademisi sportif eğitim parkurlarını bu konuya meraklı olan sürücülere açmaktadır.

Usta Öğreticiler Sürüş Uzmanı Olabilir Mi ?
Sürücü kursunda usta öğreticilik yapan milli eğitim tarafından usta öğreticilik sertifikası almış olan eğitmenler MEB tarafından onaylanmış ruhsata sahip olan kuruluşlardan eğitim alarak ve belgelendirilerek uzmanlıklarını genişletebilirler. Eğitmen lisansı alındıktan sonra sürüş uzmanı olabilirler.

Anti-Skid Eğitimi Nedir?
Aracın savrulması ve kaymasına yönelik kontrol kayıplarının nasıl absorbe edileceğini katılımcıya uygulamalı olarak yaşatılan bir eğitimdir. Araçlara takılan özel aparatlar skidcar, easydrift, driftçet ile yapılabildiği gibi özel epoksi kaplı alanlarda yapılan bir eğitimdir.

Sportif Eğitim Nedir ? Nasıl Uygulanır ?
Motosporları ülkemizde çok yaygın olmamakla birlikte birçok sürücünün hayalini süsleyen bir hobidir. Sürüş Akademisi olarak “siz kurallara uyun biz sizinle eğleniriz” projesi kapsamında sportif sürüş alt yapıları için parkurlarını açmıştır. Eğitim koordinatörümüzle yapılan iletişimde sportif sürüş teknikleriyle alakalı daha geniş bilgi alabilirsiniz.

İleri Sürüş Teknikleri Eğitimi Verebilir Miyim ?
Kişisel lisansa sahip olan eğitmenler ancak milli eğitim bakanlığınca onaylamış kuruluşlarda görev yaparak eğitim verebilmektedirler. Kim İleri Sürüş Teknikleri Eğitimi verebilir; milli eğitim bakanlığınca onaylanmış kuruluşta görev yapan ve tosfed tarafından akredite edilip lisans sahibi olanlar.

Fiyatları Ne Kadar ?
Sürüş tekniklerinin bir çok çeşidi vardır. İstanbul ve İstanbul dışı olmak üzere fiyatlar değişmektedir. Grup ve bireysel fiyatlar birbirinden farklıdır. Grup fiyatları daha avantajlıdır. Kurumsal fiyat tekliflerinde Eğitim alacak kişilerin sayısı pist kullanımı ve araç kullanımı fiyatı etkileyen faktörlerdendir. Teklif formumuz doldurulduğu takdirde size özel en uygun fiyat teklifi verilmektedir.

Drift Eğitimi Veren Yerler ?
Drift eğitimi tosfed onaylı pisti olan eğitim merkezlerinde güvenli bir şekilde verilmektedir. Başlangıç eğitimlerinin burada alınması sportif anlamda önemlidir. Bilinçsizce trafiğe açık yerlerde ve sokakta drift yapılması motosporları centilmenliğine sığmayacağı gibi araca kişiye ve etrafa maddi ve manevi kayıplar verebilir. Bu şekilde merakı olanlara Sürüş akademisi a.ş. olarak pist ve donanım anlamında kapılarımızı açıyoruz. Eğitim koordinatörümüz [email protected] Organizasyon ve temel drift eğitimleri hakkında sorularınızı cevap verecektir.

İleri Sürüş Uzmanı Nasıl Olunur ?
İleri sürüş uzmanı olabilmek için öncelikle milli eğitim yada tosfed eğitmen lisansları veya yurtdışı ileri sürüş teknikleri lisanslarına sahip olmak gerekmektedir. Akredite edilmiş kuruluşlardan alınan lisanslarla bireysel eğitim verilmesi yasal değildir. Bu lisansa sahip olan kişiler onaylanmış kurumlarda eğitmen olarak görev yapabilirler.

Belgeyi Nerede Kullanabilirim / Ne İşe Yarar ?
Sürüş eğitiminden sonra alınan belge iş güvenliği kapsamında geçerli olup kamu ve özel sektörde işe girişlerin hepsinde geçerlidir. Tercih ettiğiniz eğitim ile ilgili ambulans şoförü, makam şoförü, plesiyer, lojistik araç şoförü gibi işe alımlarda tercih bir belgedir.

Önden Çekişli Araçla Drift Yapılır Mı ?
Drift sadece arkadan çekişli araçlarda daha yaygın olarak yapıldığı için bir çok kimse tarafından önden çekişli araçlarda drift yapılamayacağı düşünülür. Genel olarak arkadan araçlarda yüksek torklarda aracın arkadan kopması (savrulması) daha kolay ivmelenmesi drift başlangıcı olarak küçük alanlarda yapıldığından önden çekişli araçlarda ise daha yüksek tork ve hız arkadan kopmayı sağladığından sportif dritf yapanların genel tercihi arkadan itişli araçlardır. Ancak driftçet ve easydrift gibi silik lastiklerin kullanıldığı önden çekişli araçların arka lastiklerine takılan bu aparatlar aracın arkadan savrulmasını kolaylaştırarak kolay drift yapılmasını sağlar. Drift tekniği önden yada arkadan çekişli araçlarda farklı değildir. Zorluk dereceleri farklıdır.

Ambulans Sürücüsü Olmak İçin Gereken Belge ve Evraklar Nelerdir ?
Nüfus cüzdanı, sürücü belgesi, sabıka kaydı, sürücü belgesi gbt formu, başvuru dilekçesi, ileri sürüş eğitimi almış olduğunu gösteren belge AST, ilkyardımcılık belgesi belirtilen evrakların eksiksiz olması gerekmektedir.

Sürüş ile ilgili belge, sertifika ve evrakları tarafımızdan tahsis edebilirsiniz.

Ehliyet sınavlarından başarısız olduğumda kaç kez sınava girebilirim?
Ehliyet sınavlarında ilk 4 defa başarısız olabilirsiniz. Sonrasında 4 sınav hakkı daha kazanabilirsiniz.

Ehliyet sınavında toplam kaç soru sorulur?
Trafik ve Çevre Bilgisi 23 soru, Araç Tekniği 9 soru,İlk Yardım Bilgisi 12 soru ve Trafik Adabı 6 soru olmak üzere toplam 50 soru sorulur.

Ehliyet sınavında toplamda kaç doğru soru çözmem gerekiyor?
Adayların başarılı olabilmesi için toplam 50 sorudan oluşan yeni müfredat ehliyet sınavından 35 doğruyu cevaplaması ve toplam 70 puan alması gerekmektedir.

Ehliyet sınavında yanlış cevaplar doğruları götürür mü?
Ehliyet sınavında yanlış cevaplar, doğru cevapları etkilemez.

Ehliyet sınav süresi ne kadardır?
Sınav süresi, 45 dakikadır.

Esınav 'dan ve direksiyon sınavlarını geçtim bundan sonra ne yapmam gerekiyor?
Sürücü Kursunuzdan sertifikanızı alıp Nüfus Müdürlüğüne giderek ehliyet belgenizi çıkarabilirsiniz.

E-SINAV başarı puan barajı kaçtır?
Başarı puan barajı 100 üzerinden 70 puandır.

Ehliyet e-sınavında toplam kaç soru sorulur?
E-SINAV Toplam 50 sorudan oluşmaktadır.

Ehliyetim var. Başka ehliyet alsam sınava girer miyim?
Mevcut ehliyet belgesi olanlar E-Sınav’dan muaf tutulurlar. Yeni almak istedikleri ehliyet belgesinin sadece direksiyon sınavlarına girerler.

Ehliyet belgesini almadan sürücü sertifikası yeterli olur mu?
Sertifikanız yeterli olmayacaktır. Ehliyet belgenizi almanız durumunda araç kullanma hakkı size sunulacaktır.

E-Sınav ve direksiyon sınavları nerede yapılır?
Bağlı bulunduğunuz Sürücü Kursu’nuza danışarak E-Sınav’a giriş belgenizi ve direksiyon sınav güzergahınızı öğrenebilirsiniz.

Sürücü olur raporu (Heyet Raporu), sağlık raporu nereden alınır?
Sağlık ocağı, Aile Hekimlikleri, Devlet hastaneleri ve sürücü olur raporu vermeye yetkili özel hastanelerden alınabilir.

Direksiyon sınavında komisyon üyeleri kimlerden oluşur?
İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün belirlemiş olduğu sınav yeterliliği olan öğretmenlerden oluşmaktadır.

Ehliyet derslerin de devamsızlık hakkım var mı?
Ehliyet derslerine devamsızlık hakkınız mazeretsiz olarak toplam ders saatlerinin 1/5’i kadardır.

İlkokul mezunları ehliyet alabilir mi?
Tüm ilkokul mezunları ehliyet belgesi sahibi olabilirler. Ayrıca ilkokul 3 veya 4’cü sınıfa kadar okuyup da okulu bitirmeyenler sonradan Halk eğitim müdürlüklerinden belli bir saat karşılığında alınan eğitim yani ikinci kademe yetişkinler eğitim belgesi de geçerlidir.

Stajyer ehliyet nedir?
Stajyer ehliyet kazanmış olduğunuz ehliyet belgesinin verilen tarih itibari ile 2 (iki) yıl boyunca 75 ceza puanı üzerinden değerlendirilmesi anlamına gelmektedir. Stayjer ehliyet nedir ? bu yazımızdan detaylı bilgiye erişebilirsiniz.

Ehliyet belgesi fiyatları nedir?
Fiyatlar her sene değişiklik göstermektedir. Ehliyet fiyatları için bu yazımızı inceleyebilirsiniz.

Ehliyet harçları kadardır?
Fiyatlar her sene değişiklik göstermektedir. Ehliyet fiyatları için bu yazımızı inceleyebilirsiniz.

Ehliyet sınavını kazandım, Sürücü Kursu'na sertifika parası vermek zorunda mıyım?
Tüm harç ve gerekli ödemeleri yaptıysanız ekstra bir ücret ödemenize gerek yoktur.

Ehliyetim var fakat sağlık sorunu yaşadım engelliyim. H (Engelli) Ehliyeti alabilir miyim?
Ehliyeti var olup yaşadığı bir hastalık veya kaza sonucu engel durumu görülen sürücüler için hastaneden H (Engelli) Grubu Sürücü Olur sağlık raporunu almaları gerekmektedir. Ehliyet yazılı sınavından muaf olup özel donanımlı engelli araçlar ile tekrar direksiyon sınavına tabi tutulurlar.

Ehliyet sınavına girdim ne zaman açıklanır?
Sınav bittikten sonra sınav salonundan sonuçlarınızı hemen öğrenebilirsiniz.

Ehliyetim var. Başka İl veya İlçeden yeni ehliyet alabilir miyim?
Ehliyet hakkı kazanmış olmanız durumunda Türkiye’nin herhangi bir yerinde harcınızı yatırıp başvuru yaparak ehliyet belgesini alabilirsiniz.

Ehliyet almak için kaç yaşında olmalıyım?
Ehliyet için en az 16 yaşında olmanız gerekmektedir. Ehliyet yaşları için bu yazımızı inceleyebilirsiniz.

Direksiyon Sınavı’na geç kalırsam ne olur?
Sınava geç kalmamak için mutlaka en az yarım saat öncesinden sınav yerinde olmanız sizin faydanıza olacaktır. Sınav zamanında sınav yerinde değilseniz sınava giremezsiniz.

Direksiyon sınavında kalırsam ödemem gereken ücret nedir?
Normalde sınava ilk giriş ücretinizi ehliyet fiyatları sayfasındaki harçlar bölümünden detaylı olarak öğrenebilirsiniz. Eğer sınavdan kalırsanız mecburi 2 ders saati direksiyon telafi eğitimi almanız gerekiyor. Ders saatlik ücretlerini de ehliyet fiyatları sayfamızdan direksiyon eğitim için ne kadar ücret ödemeniz gerektiğini detaylı öğrenebilirsiniz. Ehliyet fiyatları için bu yazımızı inceleyebilirsiniz.

Direksiyon sınavı puanlaması nasıl olur?
Puanlama belgesinde renkli puanlama dönemi başlamıştır mavi, kırmızı ve sarı renkler kullanılmaktadır. Kırmızı renkli hatalarda tek seferde. Sarı renkli hatalarda 2 seferde. Mavi renkli hatalarda 5. seferde hata yapılırsa adayın direksiyon sınav sonucuna BAŞARISIZ yazılır.

Ehliyet direksiyon sınav sonuçlarını ne zaman öğrenebilirim?
Sınav günü sonuçlar belli olur. Sınav Sonucunuzu kayıtlı olduğunuz kurstan öğrenebilirsiniz.

Direksiyon sınavı ne zaman başlar?
Direksiyon sınavı 08:20’da başlar 17:10’da biter.

Direksiyon sınavı giriş belgemi nereden alabilirim?
Sınava Giriş belgenizi kayıtlı olduğunuz Sürücü Kursundan alabilirsiniz.

Ehliyet Direksiyon sınavı tarihleri ne zaman ?
Ehliyet Direksiyon sınavı tarihleri değişiklik gösterebilir. Sürücü Kursunu arayarak sınav tarihleri hakkında bilgi alabilirsiniz. Elektronik sınav sistemine geçildiği için artık sınavlar daha sık yapılmakta, doğru ve detaylı bilgiyi kurs yetkililerinden öğrenebilirsiniz.

Psikoteknik Testimin sonucunu ne kadar sürede raporumu alabilirim?
Teste girdikten sonra 1 hafta içerisinde raporunuz hazır hale gelir.

Psikoteknik Testi Ne Kadar Sürüyor?
Psikoteknik testi 1 saat sürmektedir. 1 saatten az olan testler geçersizdir.

Psikoteknik raporunu hangi kurum onaylıyor?
Psikoteknik raporunu Sağlık Bakanlığına bağlı İl Sağlık Müdürlükleri onaylamaktadır.

Ticari araç kullanmıyorum muayeneden geçmeli miyim?
Şahsi aracınız için psikoteknik belgesi almanıza gerek yoktur.

Psikotekniğin yasal dayanağı var mıdır?
Psikoteknik Değerlendirme yapabilmek üzere: 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu ile uygulama açısından ( T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından ) bununla bitiştirilen Karayolu Taşıma Yönetmeliği uyarınca yapılan uygulamalara YASAL uygulamalar adını veriyoruz.

Psikoteknik Testi için bilgisayar bilgisine ihtiyaç var mıdır?
Test için kesinlikle bilgisayar bilgisine ihtiyaç yoktur.

Psikoteknik raporunun süresi var mıdır?
Karayolu Taşıma Yönetmeliğinin 36. maddesine göre yük ve yolcu taşımacılığı için alınan raporlar alındığı tarihten itibaren 5 yıl süreyle geçerlidir.

Psikoteknikte Hangi Testler Uygulanır?
Muhakeme Testi
Sürekli Dikkat ve Problem Çözme Testi
Görsel Süreklilik Testi
Seçici Dikkat/Dikkat Düzeyi Testi
Tepki Kalitesi ve Hızı
Takistoskopik Trafik Algı Testi
Hız ve Mesafe Algılama Testi

Psikoteknik kartım var geçerli midir?
Psikoteknik muayene sonucunda psikolog, psikiyatri doktor imzalı ve İl Sağlık Müdürlüklerinden onaylı raporunuz çıkar ve size teslim edilir. Kartınızın yasal bir geçerliliği yoktur. Her 5 yılda bir yenilenmesi gerekmektedir.

Psikoteknik raporunu almak için teste girmek gerekli midir?
Psikoteknik muayenende geçmek için en az 1 saat psikolog nezaretinde teste girmek gerekir.

Sürücülerde Psikotekniğin amacı nedir?
Trafik içinde seyahat eden halkı, tehlikeli sürücülerden korumak
Uzun vadeli risk altındaki sürücülere, tutumlarını değiştirme şansı verecek rehabilitasyon programları oluşturarak toplumun sürücülük kültürünü iyileştirmektir.
Sürücülerin kendi kişisel sürücülük becerileri ve tutumlarına ilişkin farkında olmalarını sağlamak
Psikolojik yetersizlikleri nedeni ile trafikte tehlike yaratabilecek sürücülerin teşhis edilmesi
Sürücülük kültürünü iyileştirmek
İşe uygun sürücü seçiminde psiko-teknik değerlendirme de başarılı olanların tercih edilmesini sağlamak
Sürücülerin güvenli araç kullanmaları için sahip olmaları gereken zihinsel ve Psiko-motor yetenek düzeylerini şeffaf olarak ölçmek.
Psiko-Teknik Değerlendirme den olumsuz rapor alanların trafiğe çıkmasını engelleyerek, doğabilecek kazaları önlemek.
Psiko-Teknik Değerlendirme trafikteki yetenekli ve yeteneksiz sürücüleri belirlemektir.
Taşıma işlerinde istihdam edilenlerin niteliklerini, haklarını ve sorumluluklarını belirlemek, karayolu taşımalarının diğer taşıma sistemleriyle birlikte ve birbirini tamamlayıcı olarak hizmet vermesini, mevcut imkânların daha yararlı bir şekilde kullanılmasını sağlamaktır.

100 ceza puanımı doldurdum. Ne yapmalıyım?
100 ceza puanını ilk defa dolduranlar (ehliyetini 2 ay kaptıranlar) Sürücü Kurslarında 35 saatlik Trafik ve Çevre Bilgisi Eğitimlerine katılmak zorundadır. Bir yıl içerisinde 100 ceza puanını ikinci defa dolduranlar (ehliyetini 4 ay kaptıranlar) ise Psiko-teknik muayeneden geçerek süre bitiminde ehliyetlerini geri alabilirler.

Alkolden ehliyetimi kaptırdım ne yapmalıyım?
(Madde 48/5) Uyuşturucu veya keyif verici maddeleri almış olanlar ile alkollü içki almış olması nedeniyle güvenli sürme yeteneklerini kaybetmiş kişilerin karayolunda araç sürmeleri yasaktır. Aksi halde sürücü belgeleri geçici olarak alınır. Ehliyeti alınan sürücüler ehliyetlerini tekrar almak istediklerinde Emniyet Genel Müdürlüğü şartlarından biri de psikoteknik değerlendirmeden geçme zorunluluğudur. (Sürücünün geriye doğru 5 yıl içinde 3 ve 3ten fazla alkol kullandığı tespit edilenler)

Hız aşımı (radar) nedeniyle ehliyetini kaptıran sürücüler ne yapmalıdır?
(Madde 50–51) Şehirlerarası karayollarında 90 km/s hızı geçmemek üzere motorlu araçların cins ve kullanma amaçlarına göre sürülebileceği en çok ve en az hız sınırları yönetmelikte belirlenir. Sürücülerin bu hız sınırlarını aşmamaları gerekmektedir. Aksi halde sürücü belgeleri geçici olarak alınmaktadır. Ehliyeti alınan sürücüler ehliyetlerini tekrar almak istediklerinde Emniyet Genel Müdürlüğü şartlarından biri de psikoteknik değerlendirmeden geçme zorunluluğudur. (Bir yılda 5 defa hız limitini %30'dan fazla aşanlar)

Psikoteknik Raporunu Kimler Almalıdır?
Karayolu Taşıma Yönetmeliğinin 36-1/d maddesi gereğince uluslar arası ve yurtiçi yük ve yolcu taşıma yapan sürücüler
Hız aşımı nedeniyle ehliyeti alınan sürücüler
Alkol kullanım nedeniyle ehliyeti alınan sürücüler
100 ceza puanını dolduran sürücüler

Psikoteknik Nedir?
Sürücülerde güvenli araç kullanmak için temel olarak bulunması gereken algı, dikkat, hafıza, muhakeme yeteneği, hız-mesafe tahmini gibi zihinsel özelliklerinin; tepki hızı, göz, el ayak koordinasyonu gibi psiko-motor yetenek ve beceri düzeyinin, risk alma, saldırganlık, sorumluluk, öz kontrol gibi tutum, davranış, alışkanlık ve kişilik özelliklerinin bilgisayar destekli test sistemleri kullanılarak ölçülebildiği" bir sistemdir.

ÜDY Belgesi Fiyatlarını Nereden Öğrenebilirim?
ÜDY Belgesi Ücretleri alacağınız belgenin türüne göre değişiklik göstermektedir. Yeni yıla ait tüm ÜDY Belgesi Fiyatlarını yazdık. ÜDY Belgesi Fiyatları sayfamızdan tüm detaylarına erişebilirsiniz.

ODY Belgesi Fiyatlarını Nereden Öğrenebilirim?
ODY Belgesi Ücretleri alacağınız belgenin türüne göre değişiklik göstermektedir. Yeni yıla ait tüm ODY Belgesi Fiyatlarını yazdık. ODY Belgesi Fiyatları sayfamızdan tüm detaylarına erişebilirsiniz.

SRC Belgesi Fiyatlarını Nereden Öğrenebilirim?
SRC Belgesi Ücretleri alacağınız belgenin türüne göre değişiklik göstermektedir. Yeni yıla ait tüm SRC Belgesi Fiyatlarını yazdık. SRC Belgesi Fiyatları sayfamızdan tüm detaylarına erişebilirsiniz.

ÜDY Sınav Tarih Bilgilerini Nereden Öğrenebilirim?
ÜDY Belgesi alacak sürücülerin bağlı oldukları ÜDY Merkezleri sınav tarihleri ile ilgili detaylı bilgileri sizlerle paylaşacaktır. ÜDY Belgesi Sınav Tarihleri, İl veya İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerince belirlenir.

Farklı İlde İkamet Ediyorum. ÜDY Belgesi Almak İçin Ne Yapmalıyım?
ÜDY Belgesi almak için ÜDY Eğitimlerine katılım göstermek zorundasınız. Denge ÜDY Kursu olarak Maltepe, Kartal, Pendik, Tuzla, Gebze, Dilovası, Darıca, Çayırova bölgelerine hizmet vermekteyiz.

En İyi ÜDY Merkezi Nerededir?
İstanbul'un En İyi ÜDY Kursu olarak bilinen Maltepe, Kartal, Pendik, Tuzla, Gebze, Darıca, Dilovası bölgelerinde ÜDY Belgesi hizmeti veren Denge ÜDY Kursu Tuzla bölgesinde faaliyet göstermektedir.

ÜDY Belgesi Cezaları
ÜDY Belgesi istihdam etmeyen firmalar için cezai işlemler uygulanmaktadır. Bu cezai işlemler maddi olabildiği gibi "Geçici Durdurma" da uygulanabilmektedir. Bu konu ile ilgili yazmış olduğumuz istihdam zorunluluğu olan firmalar yazımızda tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

Ekip Olarak ÜDY Belgesi Alınabilir mi?
Ekip olarak ÜDY Belgesini alabilirsiniz. Mevcut dönem kontejyanına göre belirtilen aralıklarda kayıt olabilir ve ÜDY Belgesini alabilirsiniz. Ekip olarak sizlere ÜDY Eğitimi, ÜDY Merkezi tarafından düzenlenebilir.

İlkokul Mezunuyum ÜDY Belgesi Alabilir miyim?
ÜDY Belgesi almak için mezuniyet şartı aranmamakta, bunun için ilkokul mezunu da olabilirsiniz. İlkokul mezunu ÜDY Belgesi alabilir.

ÜDY Belgesi Sınavları Ne Zaman?
ÜDY Belgesi Sınav Tarihleri, İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerince talep doğrultusunda belirlenir. Genellikle kayıt olduğunuz ayın devamında ki ayın ilk iki haftasıdır.

ÜDY Belgesi Dersleri Ne Zaman?
ÜDY Belgesi dersleriniz kayıt olduğunuz haftanın devamında ki hafta sınava kadar belirlenir. Genel uygunluk durumuna göre hafta içi akşam veya hafta sonu dersleri uygulanır. Bu durum bir yönetmelik değil, ÜDY Merkezinizin vereceği kararlar doğrultusunda planlanır.

ÜDY Belgesi Başvuruları Ne Zaman?
ÜDY Belgesi Başvuruları genellikle ayın 1 ila 15 tarihleri arasında yapılmaktadır. Yani ayın ilk iki haftası diyebiliriz.

ÜDY Belgesi Sınavı Yılda Kaç Defa Yapılır?
ÜDY Belgesi Sınavları, 2017 yılı itibari ile Milli Eğitim Bakanlığına geçti. Ulaştırma Bakanlığında iken senede 4 veya 5 kere ÜDY Belgesi Sınavına tabi tutulurlardı. Milli Eğitim Bakanlığı her ay bir sınav yapmaktadır. Milli Eğitim Müdürlüklerince gelen talepler doğrultusunda ÜDY Belgesi Sınavları azaltılabilir veya çoğaltılabilir.

ÜDY Belgesi Sınavlarına Katılmak İçin Ne Yapmalıyız?
ÜDY Belgesi Sınavı artık Milli Eğitim Bakanlığınca belirlenmiş Mesleki Yeterlilik Kurslarından alınan kayıt, eğitimler sonucunda yapılmaktadır. Bir ÜDY Merkezine kayıt olduğunuz taktirde o dönemin devamındaki ilk ÜDY Sınavına girebilirsiniz.

ÜDY Belgesi Ders Zorunluluğu Var mıdır?
ÜDY Belgesi Dersleri, ÜDY Merkezi tarafından belirlenir. Belirlenen derslere 1/5 oranında devamsızlık hakkınız bulunmaktadır. Tüm ders ve eğitimlere katılmak zorundasınız.

ÜDY Belgesinin Süresi Var mıdır?
ÜDY Belgelerin de diğer belge türleri gibi herhangi bir sınırlandırma yoktur.

ÜDY Belgesi Sınavından Başarılı Olmak için Kaç Doğru Yapmalıyım?
ÜDY Belgesi Sınavından başarılı olmak için sorulan 40 soru üzerinden 28 doğru yapmanız gerekmektedir. 70 puan ve üzeri ÜDY Belgesi almaya hak kazanacaktır.

ÜDY Belgesi Sınavında Kaç Soru Soruluyor?
ÜDY Belgesi Sınavları, Milli Eğitim Bakanlığınca yapılmakta ve toplamda 40 yazılı soru sorulmaktadır. 1 veya 3 adet uygulama sorusu da sorulacaktır.

Sınavsız ÜDY Nasıl Alınır?
Sınavsız ÜDY Belgesi alabilmeniz için 25.02.2006 tarihinden önce geriye dönük 3(üç) yıl Üst Düzey Yönetici olarak yetki belgelerine sahip bir firmada görev yapmış olmanız gerekmektedir. Bu durumu ise SGK dökümü, sicil gazetesi gibi belgelerle ibraz etmeniz gerekmektedir.

ÜDY Belgesi Nasıl Alınır?
ÜDY Belgesine sahip olmanın iki farklı yolu bulunmaktadır.

Sınavsız ÜDY Belgesi; eğer 25.02.2006 önce geri dönük 3(üç) yıl Üst Düzey Yönetici olarak yetki belgelerine sahip bir firmada çalışmış olmanız ve bu durumu SGK dökümü gibi belgelerle ibraz etmeniz gerekmektedir.

Diğer bir yöntem ise normal kayıt, eğitim ve sınav üçlüsünden oluşuyor. Başarılı olmanız durumunda ÜDY Belgesi alabiliyorsunuz.

Detaylı bilgi için ÜDY Belgesi Nasıl Alınır? yazımızı okuyabilirsiniz.

ÜDY Belgesi, Kaç Çeşittir?
Kaç çeşit ÜDY Belgesi sorusu sürekli sorulan sorulardandır. ÜDY Belgesi alacaksınız ama faaliyet alanınıza göre hangisini almanız gerektiğini bilmelisiniz öncelikle... 4(dört) çeşit ÜDY Belgesi bulunmaktadır. Bunlar;

ÜDY 1 Belgesi ; Uluslararası Yolcu Taşımacılığı yapan firmalarda görevli Üst Düzey Yöneticiler için
ÜDY 2 Belgesi ; Yurt içi Yolcu Taşımacılığı yapan firmalarda görevli Üst Düzey Yöneticiler için
ÜDY 3 Belgesi ; Uluslararası Yük Taşımacılığı yapan firmalarda görevli Üst Düzey Yöneticiler için
ÜDY 4 Belgesi ; Yurt içi Yük Taşımacılığı yapan firmalarda görevli Üst Düzey Yöneticiler için
verilecek ÜDY Belge türleridir.

ÜDY Nedir?
ÜDY Açılımı Üst Düzey Yönetici olarak geçmektedir. Üst Düzey Yönetici, Karayolu Taşıma Yönetmeliği kapsamında faaliyet göstermekte olan bir gerçek veya tüzel kişiliği temsil ve ilzam ederek ve bunların tamamını fiilen sevk ve idare ederek sürekli ve etkin bir şekilde yöneten yönetim kurulu başkanı, yönetim kurulu üyeleri, genel müdür, genel koordinatör, genel sekreter ve benzeri pozisyonda veya bu unvanlarla çalışan kişilere denir.

ÜDY (Mesleki Yeterlilik Belgesi) Ne Demektir, Kimler Almalıdır?
ÜDY Belgesi, yetki belgelerine sahip yurtiçinde veya uluslararası, yolcu veya yük taşımacılığı yapan firmalarda bulunan Üst Düzey Yöneticileri alması zorunlu belgedir. ÜDY Belgesi almayan işletmeler için cezai işlemler uygulanmaktadır.

ODY Sınav Tarih Bilgilerini Nereden Öğrenebilirim?
ODY Belgesi alacak sürücülerin bağlı oldukları ODY Merkezleri sınav tarihleri ile ilgili detaylı bilgileri sizlerle paylaşacaktır. ODY Belgesi Sınav Tarihleri, İl veya İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerince belirlenir.

Farklı İlde İkamet Ediyorum. ODY Belgesi Almak İçin Ne Yapmalıyım?
ODY Belgesi almak için ODY Eğitimlerine katılım göstermek zorundasınız. Denge ODY Kursu olarak Maltepe, Kartal, Pendik, Tuzla, Gebze, Dilovası, Darıca, Çayırova bölgelerine hizmet vermekteyiz.

En İyi ODY Merkezi Nerededir?
İstanbul'un En İyi ODY Kursu olarak bilinen Maltepe, Kartal, Pendik, Tuzla, Gebze, Darıca, Dilovası bölgelerinde ODY Belgesi hizmeti veren Denge ODY Kursu Tuzla bölgesinde faaliyet göstermektedir.

ODY Belgesi Cezaları
ODY Belgesi istihdam etmeyen firmalar için cezai işlemler uygulanmaktadır. Bu cezai işlemler maddi olabildiği gibi "Geçici Durdurma" da uygulanabilmektedir. Bu konu ile ilgili yazmış olduğumuz istihdam zorunluluğu olan firmalar yazımızda tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

Ekip Olarak ODY Belgesi Alınabilir mi?
Ekip olarak ODY Belgesini alabilirsiniz. Mevcut dönem kontejyanına göre belirtilen aralıklarda kayıt olabilir ve ODY Belgesini alabilirsiniz. Ekip olarak sizlere ODY Eğitimi, ODY Merkezi tarafından düzenlenebilir.

İlkokul Mezunuyum ODY Belgesi Alabilir miyim?
ODY Belgesi almak için mezuniyet şartı aranmamakta, bunun için ilkokul mezunu da olabilirsiniz. İlkokul mezunu ODY Belgesi alabilir.

ODY Belgesi Sınavları Ne Zaman?
ODY Belgesi Sınav Tarihleri, İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerince talep doğrultusunda belirlenir. Genellikle kayıt olduğunuz ayın devamında ki ayın ilk iki haftasıdır.

ODY Belgesi Dersleri Ne Zaman?
ODY Belgesi dersleriniz kayıt olduğunuz haftanın devamında ki hafta sınava kadar belirlenir. Genel uygunluk durumuna göre hafta içi akşam veya hafta sonu dersleri uygulanır. Bu durum bir yönetmelik değil, ODY Merkezinizin vereceği kararlar doğrultusunda planlanır.

ODY Belgesi Başvuruları Ne Zaman?
ODY Belgesi Başvuruları genellikle ayın 1 ila 15 tarihleri arasında yapılmaktadır. Yani ayın ilk iki haftası diyebiliriz.

ODY Belgesi Sınavı Yılda Kaç Defa Yapılır?
ODY Belgesi Sınavları, 2017 yılı itibari ile Milli Eğitim Bakanlığına geçti. Ulaştırma Bakanlığında iken senede 4 veya 5 kere ODY Belgesi Sınavına tabi tutulurlardı. Milli Eğitim Bakanlığı her ay bir sınav yapmaktadır. Milli Eğitim Müdürlüklerince gelen talepler doğrultusunda ODY Belgesi Sınavları azaltılabilir veya çoğaltılabilir.

ODY Belgesi Sınavlarına Katılmak İçin Ne Yapmalıyız?
ODY Belgesi Sınavı artık Milli Eğitim Bakanlığınca belirlenmiş Mesleki Yeterlilik Kurslarından alınan kayıt, eğitimler sonucunda yapılmaktadır. Bir ODY Merkezine kayıt olduğunuz taktirde o dönemin devamındaki ilk ODY Sınavına girebilirsiniz.

ODY Belgesi Ders Zorunluluğu Var mıdır?
ODY Belgesi Dersleri, ODY Merkezi tarafından belirlenir. Belirlenen derslere 1/5 oranında devamsızlık hakkınız bulunmaktadır. Tüm ders ve eğitimlere katılmak zorundasınız.

ODY Belgesinin Süresi Var mıdır?
ODY Belgelerin de diğer belge türleri gibi herhangi bir sınırlandırma yoktur.

ODY Belgesi Sınavından Başarılı Olmak için Kaç Doğru Yapmalıyım?
ODY Belgesi Sınavından başarılı olmak için sorulan 40 soru üzerinden 28 doğru yapmanız gerekmektedir. 70 puan ve üzeri ODY Belgesi almaya hak kazanacaktır.

ODY Belgesi Sınavında Kaç Soru Soruluyor?
ODY Belgesi Sınavları, Milli Eğitim Bakanlığınca yapılmakta ve toplamda 40 yazılı soru sorulmaktadır. 1 veya 3 adet uygulama sorusu da sorulacaktır.

Sınavsız ODY Nasıl Alınır?
Sınavsız ODY Belgesi alabilmeniz için 25.02.2006 tarihinden önce geriye dönük 3(üç) yıl Orta Düzey Yönetici olarak yetki belgelerine sahip bir firmada görev yapmış olmanız gerekmektedir. Bu durumu ise SGK dökümü, sicil gazetesi gibi belgelerle ibraz etmeniz gerekmektedir.

ODY Belgesi Nasıl Alınır?
ODY Belgesine sahip olmanın iki farklı yolu bulunmaktadır.

Sınavsız ODY Belgesi; eğer 25.02.2006 önce geri dönük 3(üç) yıl Orta Düzey Yönetici olarak yetki belgelerine sahip bir firmada çalışmış olmanız ve bu durumu SGK dökümü gibi belgelerle ibraz etmeniz gerekmektedir.

Diğer bir yöntem ise normal kayıt, eğitim ve sınav üçlüsünden oluşuyor. Başarılı olmanız durumunda ODY Belgesi alabiliyorsunuz.

Detaylı bilgi için ODY Belgesi Nasıl Alınır? yazımızı okuyabilirsiniz.

ODY Belgesi, Kaç Çeşittir?
Kaç çeşit ODY Belgesi sorusu sürekli sorulan sorulardandır. ODY Belgesi alacaksınız ama faaliyet alanınıza göre hangisini almanız gerektiğini bilmelisiniz öncelikle... 4(dört) çeşit ODY Belgesi bulunmaktadır. Bunlar;

ODY 1 Belgesi ; Uluslararası Yolcu Taşımacılığı yapan firmalarda görevli Orta Düzey Yöneticiler için
ODY 2 Belgesi ; Yurt içi Yolcu Taşımacılığı yapan firmalarda görevli Orta Düzey Yöneticiler için
ODY 3 Belgesi ; Uluslararası Yük Taşımacılığı yapan firmalarda görevli Orta Düzey Yöneticiler için
ODY 4 Belgesi ; Yurt içi Yük Taşımacılığı yapan firmalarda görevli Orta Düzey Yöneticiler için
verilecek ODY Belge türleridir.

ODY Nedir?
ODY Açılımı Orta Düzey Yönetici olarak geçmektedir. Orta Düzey Yönetici, Karayolu Taşıma Yönetmeliği kapsamında faaliyet gösteren bir gerçek veya tüzel kişiliğin veya buna ait bağımsız bir birimin taşımacılık faaliyetlerini sürekli ve etkin bir şekilde sevk ve idare eden müdür/idareci, şef, uzman, operasyon yöneticisi, operatör ve benzeri ünvanlarla çalışan kişilere denir.

ODY (Mesleki Yeterlilik Belgesi) Ne Demektir, Kimler Almalıdır?
ODY Belgesi, yetki belgelerine sahip yurtiçinde veya uluslararası, yolcu veya yük taşımacılığı yapan firmalarda bulunan Orta Düzey Yöneticileri alması zorunlu belgedir. ODY Belgesi almayan işletmeler için cezai işlemler uygulanmaktadır.

SRC 1 Belgesi ve SRC 3 Belgesi için Kayıt Oldum. Aynı Anda Alabilir Miyim?
Bir dönem içerisinde sadece bir tane SRC Belgesi alabilirsiniz.

2003 Yılından Önce Alınmış B Ehliyetim Var. Sınavsız SRC Belgesi Alabilir miyim?
Evet, ehliyet aldığınız tarih tam olarak 25.02.2003 tarihinden önce ise Sınavsız SRC Belgesi alabilirsiniz.

Yük Taşımacılığı Yapacağım Hangi SRC Belgesini Almalıyım?
Yük taşımacılığı yapacaklar için SRC 3 Belgesi ve SRC 4 Belgesi gerekmektedir. Çalışma alanınıza göre yani Uluslararası mı ? Yurt içi mi ? gibi farklılıklar göstermektedir.

SRC Sınav Tarih Bilgilerini Nereden Öğrenebilirim?
SRC Belgesi alacak sürücülerin bağlı oldukları SRC Merkezleri sınav tarihleri ile ilgili detaylı bilgileri sizlerle paylaşacaktır. SRC Belgesi Sınav Tarihleri, İl veya İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerince belirlenir.

SRC 5 Belgesi İçin Ehliyet Sınıfı Ne Olmalıdır?
SRC 5 Belgesi alırken ehliyet sınıfınızın çok önemi yoktur. Ehliyetinizin olması yeterlidir.

SRC 5 Belgesini Uluslararası Kullanabilir Miyim?
Evet, alacağınız SRC 5 Belgesi uluslararası olarak da kullanabilirsiniz.

SRC 5 Belgesi Almak için Ne Tür Şartlar Aranmaktadır?
Öncelikle SRC 3 Belgesi veya SRC 4 Belgesine sahip olmanız gerekmektedir.

Son Kullanma Süresi Dolmamış, ADR Belgem Var, SRC 5 Belgesi İle Değiştirebilir Miyim?
Evet, Bakanlığa dilekçe ile SRC 5 Belgesi değişikliği yapabilirsiniz.

Sınavsız SRC 5 Belgesi - ADR Belgesi Alabilir Miyim?
SRC 5 Belgesi - ADR Belgesi için muafiyet söz konusu değildir. Muafiyetli SRC 5 Belgesi Alamazsınız.

SRC 5 Belgesi - ADR Belgesi Aynı Mıdır?
Evet iki belge türüde aynı anlamlara gelmektedir.

SRC Belgesi Sınav Sonuçları Kaç Gün İçerisinde Açıklanır?
SRC Belgesi Sınavına giren adaylar için sınav sonuçları 3 - 4 gün içerisinde açıklanır.

SRC 2 Belgesi veya SRC 4 Belgesi Uluslararası Çalışabilir Miyim?
SRC 2 Belgesi ile yurt içinde yolcu taşımacılığı yapabilir, SRC 4 Belgesi ile de yurt içinde yük taşımacılığı faaliyetlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Yurt içi belgeler olduğu için SRC 2 Belgesine sahip yolcu taşımacılığı yapan sürücülerin uluslararası çalışmalar yapabilmeleri için SRC 1 Belgesini, SRC 4 Belgesine sahip yük taşımacılığı yapan sürücülerin uluslararası çalışmalar yapabilmeleri için SRC 3 Belgesini almaları gerekmektedir.

Şirketimizde Doblo, Kango, Caddy Tibi Ticari Araçlarımız Var. SRC Belgesi Almalı mıyız?
Araçlarınız ticari sınıfta değerlendirilir. Araçlarınız hususi araç olarak da geçiyor olabilir. Hususi araçların rutin polis çevirmelerinde eğer yük taşımacılığına veya yolcu taşımacılığına dair bir durum yok ise sizlerden SRC Belgesi istenilmeyecektir. Fakat yük taşıma durumlarında hususi de olsa sizlerden SRC 4 Belgesi talep edilecektir. Şirketinize kayıtlı bu tip Doblo, Fiorino, Caddy ve Kango vb. araçlarınız var ise kullanacak kişide SRC Belgesi olması zorunludur.

Farklı İlde İkamet Ediyorum. SRC Belgesi Almak İçin Ne Yapmalıyım?
SRC Belgesi almak için SRC Eğitimlerine katılım göstermek zorundasınız. Denge SRC Kursu olarak Maltepe, Kartal, Pendik, Tuzla, Gebze, Dilovası, Darıca, Çayırova bölgelerine hizmet vermekteyiz.

En İyi SRC Merkezi Nerededir?
İstanbul'un En İyi SRC Kursu olarak bilinen Maltepe, Kartal, Pendik, Tuzla, Gebze, Darıca, Dilovası bölgelerinde SRC Belgesi hizmeti veren Denge SRC Kursu Tuzla bölgesinde faaliyet göstermektedir.

SRC Belgesi Cezaları
Ticari olarak yolcu veya yük taşımacılığı yapan bir firmada ticari araç kullanan bir şoför iseniz SRC Belgenizin olmadığı durumlarda hem araç kullanan sürücüye hemde aracın sahibi firmaya cezai işlem uygulanmaktadır. Sürücüye 366 TL, Araç Sahibine 732 TL, SRC'siz araç kullanmanın toplamda 1098 TL cezai işlem uygulanmaktadır.

Ekip Olarak SRC Belgesi Alınabilir mi?
Ekip olarak SRC Belgesini alabilirsiniz. Mevcut dönem kontejyanına göre belirtilen aralıklarda kayıt olabilir ve SRC Belgesini alabilirsiniz. Ekip olarak sizlere SRC Eğitimi, SRC Merkezi tarafından düzenlenebilir.

İlkokul Mezunuyum SRC Belgesi Alabilir miyim?
SRC Belgesi almak için mezuniyet şartı aranmamakta, bunun için ilkokul mezunu da olabilirsiniz. İlkokul mezunu SRC Belgesi alabilir.

SRC Belgesi Sınavları Ne Zaman?
SRC Belgesi Sınav Tarihleri, İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerince talep doğrultusunda belirlenir. Genellikle kayıt olduğunuz ayın devamında ki ayın ilk iki haftasıdır.

SRC Belgesi Dersleri Ne Zaman?
SRC Belgesi dersleriniz kayıt olduğunuz haftanın devamında ki hafta sınava kadar belirlenir. Genel uygunluk durumuna göre hafta içi akşam veya hafta sonu dersleri uygulanır. Bu durum bir yönetmelik değil, SRC Merkezinizin vereceği kararlar doğrultusunda planlanır.

SRC Belgesi Başvuruları Ne Zaman?
SRC Belgesi Başvuruları genellikle ayın 1 ila 15 tarihleri arasında yapılmaktadır. Yani ayın ilk iki haftası diyebiliriz.

SRC Belgesi Sınavı Yılda Kaç Defa Yapılır?
SRC Belgesi Sınavları, 2017 yılı itibari ile Milli Eğitim Bakanlığına geçti. Ulaştırma Bakanlığında iken senede 4 veya 5 kere SRC Belgesi Sınavına tabi tutulurlardı. Milli Eğitim Bakanlığı her ay bir sınav yapmaktadır. Milli Eğitim Müdürlüklerince gelen talepler doğrultusunda SRC Belgesi Sınavları azaltılabilir veya çoğaltılabilir.

SRC Belgesi Sınavlarına Katılmak İçin Ne Yapmalıyız?
SRC Belgesi Sınavı artık Milli Eğitim Bakanlığınca belirlenmiş Mesleki Yeterlilik Kurslarından alınan kayıt, eğitimler sonucunda yapılmaktadır. Bir SRC Merkezine kayıt olduğunuz taktirde o dönemin devamındaki ilk SRC Sınavına girebilirsiniz.

SRC Belgesi Ders Zorunluluğu Var mıdır?
SRC Belgesi Dersleri, SRC Merkezi tarafından belirlenir. Belirlenen derslere 1/5 oranında devamsızlık hakkınız bulunmaktadır. Tüm ders ve eğitimlere katılmak zorundasınız.

B Ehliyet ile SRC Belgesi Alınır mı?
Sadece ehliyetinizi olması SRC Belgesi almanıza yeterlidir. SRC Belgesinde ehliyet şartı aranmamaktadır.

SRC Belgesinde Yaş Şartı Aranır mı?
SRC Belgesi için üst yaş sınırı 66, büyük otobüs kullanacaklar için alt yaş sınırı 26'dır. SRC Belgesi almak için alt yaş sınırını doldurma şartı aranmamaktadır.

SRC Belgesinin Süresi Var mıdır?
SRC Belgelerin de diğer belge türleri gibi herhangi bir sınırlandırma yoktur. SRC Belgesi dışında alacağınız diğer belge türlerinde 5(beş) yıllık periyodlarda yenilemeler tabi tutulur.

SRC Belgesi Sınavından Başarılı Olmak için Kaç Doğru Yapmalıyım?
SRC Belgesi Sınavından başarılı olmak için sorulan 40 soru üzerinden 28 doğru yapmanız gerekmektedir. 70 puan ve üzeri SRC Belgesi almaya hak kazanacaktır.

SRC Belgesi Sınavında Kaç Soru Soruluyor?
SRC Belgesi Sınavları, Milli Eğitim Bakanlığınca yapılmakta ve toplamda 40 yazılı soru sorulmaktadır. 1 veya 3 adet uygulama sorusu da sorulacaktır.

Sınavsız SRC Nasıl Alınır?
Sınavsız SRC Belgesi alabilmeniz için ilk şartın 25.02.2003 tarihinden önce ehliyet sahibi olmanız gerekmektedir. Şartı tamamlamanız durumunda SRC Merkezimizden gün içerisinde belgenizi alabiliyorsunuz.

SRC Belgesi Nasıl Alınır?
SRC Belgesine sahip olmanın iki farklı yolu bulunmaktadır.

Sınavsız SRC Belgesi; eğer 25.02.2003 öncesi ehliyet belgesine sahip iseniz Sınavsız SRC Belgesi alabiliyorsunuz.

Diğer bir yöntem ise normal kayıt, eğitim ve sınav üçlüsünden oluşuyor. Başarılı olmanız durumunda SRC Belgesi alabiliyorsunuz.

Detaylı bilgi için SRC Belgesi Nasıl Alınır? yazımızı okuyabilirsiniz.

SRC Belgesi, Kaç Çeşittir?
Kaç çeşit SRC Belgesi sorusu sürekli sorulan sorulardandır. SRC Belgesi alacaksınız ama faaliyet alanınıza göre hangisini almanız gerektiğini bilmelisiniz öncelikle... 5(beş) çeşit SRC Belgesi bulunmaktadır. Bunlar;

SRC 1 Belgesi ; Uluslararası Yolcu Taşımacılığı yapacak sürücüler için
SRC 2 Belgesi ; Yurt içi Yolcu Taşımacılığı yapacak sürücüler için
SRC 3 Belgesi ; Uluslararası Yük Taşımacılığı yapacak sürücüler için
SRC 4 Belgesi ; Yurt içi Yük Taşımacılığı yapacak sürücüler için
SRC 5 Belgesi ; Tehlikeli Madde Taşımacılığı yapacak sürücüler için
verilecek SRC Belge türleridir.

SRC Nedir?
SRC kelimesi Sürücü kelimesinin ünsüz harfleridir. Yani SRC Kelimesi de sürücü anlamına gelmektedir. SRC Belgesi Nedir? sayfamızda SRC ile ilgili daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

SRC (Mesleki Yeterlilik Belgesi) ne demektir, kimler almalıdır?
4925 sayılı Karayolu Taşıma Kanunu ve Karayolu Taşıma Yönetmeliği kapsamında Yolcu veya Yük Taşımacılığı alanında faaliyet gösteren veya gösterecek olan tüm sürücülerin faaliyet alanlarına uygun olarak SRC Belgesi alması zorunlu olan belgedir.