Belge Nasıl Alınır?

Belge Nasıl Alınır?

Alacağınız belgeye göre belge alım şekilleri istenilen evraklar noktasında bazen farklılıklar görebilmektedir.

Belgeleri iki aşamada almaktasınız. Bu aşamalarda birisi Sınavsız Belge Nasıl Alınır, diğer aşama ise normal Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan sorulara vereceğiniz cevapların yeterli doğru sayısına ulaşması ile hak ederek alma yöntemidir.

Sınavsız Belge almak için belli prosedürlerin veya aranan statülerin sizlerde tam olması gerekmektedir. Sınavsız SRC için bu prosedür 25.02.2003 tarihinden önce ehliyet belgesine sahip olmak iken Sınavsız ODY ve Sınavsız ÜDY Belgeleri için 25.02.2006 tarihinden önce aynı statüde yetki belgelerine sahip bir firmada 3(üç) yıllık yetkili geçmişiniz aranmaktadır.

Sınavlı belge alacaklar için sıralama şu şekilde gerçekleşmektedir;

1- Kayıt İşlemleri

Öncelikle alacağınız SRC Belgesi, ODY Belgesi veya ÜDY Belgesi gerekli evraklarını tamamlayarak bir Mesleki Yeterlilik Kursuna müracaat etmeniz gerekmektedir. Gerekli evrakları ibraz etmeniz durumunda ilk dönem kaydınız gerçekleşecektir. Genellikle her ayın 1’i ila 15’i arasında kayıt dönemi yapılmaktadır. 15’i kaçıran adaylar için bir sonraki döneme kayıt işlemi gerçekleştirilir.

2- Eğitimler

Eğitimleriniz genellikle kayıt olduğunuz ayın dönem sonunda yani 15’inden sonra olacak şekilde düzenlenmektedir. Böylelikle eğitimlere iştirak etmeniz ve sınava daha rahat hazırlanabilmeniz için yaklaşık 2-3 haftalık bir süreciniz bulunmaktadır. Eğitimlere gelmeniz zorunludur. Merkezden merkeze eğitim süre ve zaman aralığı değişiklik göstermektedir.

3- Sınavlar

Sınavların eğitimlerinizi aldığınız konulardan sorumlu olduğunuz ve 40 soru üzerinden yapılır. 40 soru üzerinden 28 doğru yapmanız, 70 puan ve üzeri almanız halinde SRC Belgesi, ODY Belgesi ve ÜDY Belgesi almaya hak kazanacaksınız.

Sınavlara doğru bir şekilde hazırlanabilmek ve başarıyı şansa bırakmamanız için sizleri kurumumuza bekliyoruz. Alanında uzman eğitmenler eşliğinde yapılan görsel ve tamamen adaya yönelik eğitim metotlarımızla her zaman sizlerin yanındayız.

Sınavdan önceki hafta yapılan deneme sınavları ile sınava girmeden başarınızı ön görebilme imkanını da sunmaktayız.