Tehlikeli Madde Taşımacılığı Sürüş Teknikleri Eğitimi

Tehlikeli Madde Taşımacılığı Sürüş Teknikleri Eğitimi

Tehlikeli madde taşımacılığı sürüş teknikleri eğitimi, tesislerimizde gerçekleştirilmekte olan araç lojistiği güvenli ve defansif sürüş teknikleri eğitimi bilinçli sürücüler yetiştirmekte ve riskli durumların önceden algılanmasını sağlamaktadır. Mesleki anlamda tehlikeli madde taşımacılığı yapan sürücülerin bilinçlendirilmesi büyük kazaların önüne geçilmesinde önemlidir. Eğitim konularında taşınan tehlikeli maddenin özelliğine göre kontrol kayıpları katılımcılara aktarılır.

Eğitim Amacı

Tehlikeli madde taşımacılığı sürüş teknikleri eğitim amacı; yükleme ve boşaltma prensibi ve yük transferi iş güvenliği kapsamında katılımcılara aktarılması, defansif ve ileri sürüş teknikleri ile bilinçli sürücüler haline gelmesi hedeflenmektedir. Son yıllar da ağır vasıta imalatçıları kontrol kayıplarını en aza indiren abs, asr, ebd, asc+t gibi güvenlik ekipmanları katılımcılara anlatılmaktadır.

Eğitim Süresi

  • 1 gün
  • 2 saat teorik, 3 saat uygulamalı pist eğitimi

Toplam; 5 saattir.

Tehlikeli madde taşımacılığı sürüş teknikleri eğitim süresi, eğitimi alacak kişi sayısına göre değişiklik gösterebilmektedir. Şuan da yazacağımız eğitim süresi 10 kişilik bir sınıf için geçerlidir. Sınıf mevcut sayısına göre değişiklik gösterebilmektedir.

1 günlük eğitimler için belirlenen eğitim saatleri; randevu saatinde başlar ve 5 saatlik süre içerisinde 1 gün olacak şekilde sonlandırılır.

  • 2 saat teorik eğitim,
  • 3 saat uygulamalı pist eğitimi,

olamak üzere toplamda 5 saat eğitim verilir.

Eğitim İşleyişi

Tehlikeli Madde Taşımacılığı Sürüş Eğitimi Teorik Dersi (2 Saat); Teorik eğitimde eğitimi verecek olan eğitmen sınıf ile tanışır, katılımcıların sürüş durumlarına göre seviye belirleme analizi ve sürüş ihtiyaçlarını belirler. Türkiye’deki genel trafik durumu, işleyişi konuşulduktan sonra araç içi aktif ve pasif güvenlik sistemlerinden bahsedilir. Lastik basınçlarının kontrolü ve lastik ömürleri detaylı bir şekilde işlenir. Defansif sürüş ile ilgili Dünya genelinde olması gereken görseller ve gerçek kaza görüntüleri ile eğitim verilir. Tankerlerde yük transferleri dalga kıranların savrulmada ki etkileri gibi sıvı yük taşıyan araçların kontrol kayıpları sebepleri ile birlikte katılımcılara aktarılır. Eğitim için pist kuralları hatırlatılır ve uygulama pist eğitimine geçilir.

Tehlikeli Madde Taşımacılığı Sürüş Eğitimi Uygulamalı Pist Dersi (3 Saat)Engelden Kaçma Egzersizi; bu egzersizde katılımcılara önlerine aniden çıkan bir tehlikeyi fark etme ve güvenli bir şekilde kaçış manevrası yapabilmesini aktarır.

Önden Kayma – Viraj Egzersizleri (Skidvan); bu egzersizde katılımcılara viraja doğru ve gerektirdiği hızlar ile girilmediğinde karşılaşılabilecek aracın önünün kayma senaryosu gösterilir, kurtarma manevrası ve kontra direksiyon hareketleri empoze edilir.

Aktif ve Pasif Güvenlik sistemlerinin etkilerinin farklı zeminler de sürücünün algılaması için kurulan parkurlarda yapılır. Yükleme ve boşaltma prensipleri ve yük transferleri skidvan veya skidtruck aparatlarıyla gerçekleştirilir. Bazı egzersizlerde katılımcı aracı kullanılır.

Eğitim Belgesi/Sertifikası

Tehlikeli Madde Taşımacılığı Sürüş Eğitim programı, Sürüş Akademisi A.Ş. eğitim kompleksi içerisinde bu eğitimler için ayrılmış asfalt, stabilize toprak alan ve OFF-Road toprak alan pist alanlarında uygulanmaktadır. Uluslararası kurumlar tarafından sertifikalandırılmış ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylanmış eğitim müfredat ve mevzuatı uygulanır.

Eğitim veren tüm eğitmenler TOSFED ve Uluslararası lisanslara sahiptir.

Tüm eğitimler sonunda katılımcılara katılım belgesi verilmektedir. (Defansif ve İleri (Tehlikeli Madde Taşımacılığı) Sürüş Teknikleri Sertifikası)