Trafikte Algı ve Konsantrasyon

Trafikte Algı ve Konsantrasyon

Trafikte algı ve konsantrasyonsürücülerin yolhava ve trafik şartlarına göre karşılaşabilecekleri risk analizlerini doğru yapabilmelerini öngören savunmaya bağlı bir eğitimdir.

Amacı

Amacıkaza senaryolarını önceden tahmin edip farz etki stratejisine (yeşil yanarken, kırmızıdan geçebilecek bir aracın olabileceğiuygun araç kullanmayı diğer sürücülerin hatalarını absorbe etmeyi, yorgunlukla mücadele ve öfke kontrolü sürücülük hayatına geçirilmesi davranış haline getirilmeyi amaçlar.

Eğitim Süresi

  • 1 gün
  • 3 saat teorik, 1 saat uygulamalı akan trafikte tehlikeleri algılama ve konsantrasyon eğitimi

Toplam; 4 saattir.

Trafikte algı ve konsantrasyon eğitimi süresi, eğitimi alacak kişi sayısına göre değişiklik gösterebilmektedir. Şuan da yazacağımız eğitim süresi 10 kişilik bir sınıf için geçerlidir. Sınıf mevcut sayısına göre değişiklik gösterebilmektedir.

1 günlük eğitimler için belirlenen eğitim saatleri; randevu saatinde başlar ve 4 saatlik süre içerisinde 1 gün olacak şekilde sonlandırılır.

  • 3 saat teorik eğitim,
  • 1 saat uygulamalı akan trafikte algı ve konsantrasyon eğitimi,

olamak üzere toplamda 4 saat eğitim verilir.

İşleyiş

Teorik (3 Saat); Teorik eğitimde eğitimi verecek olan eğitmen sınıf ile tanışır, katılımcıların sürüş durumlarına göre seviye belirleme analizi ve sürüş ihtiyaçlarını belirler. Türkiye’deki genel trafik durumu, işleyişi konuşulduktan sonra araç içi aktif ve pasif güvenlik sistemlerinden bahsedilir. Lastik basınçlarının kontrolü ve lastik ömürleri detaylı bir şekilde işlenir. Defansif sürüş ile ilgili Dünya genelinde olması gereken görseller ve gerçek kaza görüntüleri ile eğitim aşılanır. Projeksiyon destekli görsel materyaller, alkol gözlüğüemniyet kemeri simülasyonu uygulanarak öfke kontrolü ve yorgunlukla mücadele teknikleri katılımcılara anlatılır.

Akan Trafik (1 Saat); Eğitmenler eşliğinde farklı yoğunluktaki trafikte katılımcılar araç kullanarak algı ve konsantrasyonlarını yönetebilecek bilgiler aktarılır. Defansif araç kullanma yöntemleri ile eğitim tamamlanır.

Belge veya Sertifika

Trafikte algı ve konsantrasyon, Sürüş Akademisi A.Ş. eğitim kompleksi içerisinde bu eğitimler için ayrılmış asfalt, stabilize toprak alan ve OFF-Road toprak alan pist alanlarında uygulanmaktadır. Uluslararası kurumlar tarafından sertifikalandırılmış ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylanmış eğitim müfredat ve mevzuatı uygulanır.

Eğitim veren tüm eğitmenler TOSFED ve Uluslararası lisanslara sahiptir.

Tüm eğitimler sonunda katılımcılara katılım belgesi verilmektedir. (Tüm katılımcılara Emniyetli ve Güvenli Sürüş Teknikleri Sertifikası verilir.)