Yol Riskleri Değerlendirme Teknikleri

Yol Riskleri Değerlendirme Teknikleri

Yol Riskleri Değerlendirme Tekniklerisürücülerin yol, hava ve trafik şartlarına göre karşılaşabilecekleri risk analizlerini doğru yapabilmelerini öngören savunmaya bağlı bir eğitimdir.

Eğitimin Amacı

Amacıkaza senaryolarını önceden tahmin edip farz et ki stratejisine (yeşil yanarken, kırmızıdan geçebilecek bir aracın olabileceği gibi) uygun araç kullanmayı diğer sürücülerin hatalarını absorbe etmeyi yorgunlukla mücadele ve öfke kontrolü sürücülük hayatına geçirilmesi davranış haline getirilmeyi amaçlar.

Eğitim Süresi

  • 1 gün
  • 3 saat teorik, 1 saat uygulamalı akan trafik eğitimi

Toplam; 4 saattir.

Yol Riskleri Değerlendirme Teknikleri eğitim süresi, eğitimi alacak kişi sayısına göre değişiklik gösterebilmektedir. Şuan da yazacağımız eğitim süresi 10 kişilik bir sınıf için geçerlidir. Sınıf mevcut sayısına göre değişiklik gösterebilmektedir.

1 günlük eğitimler için belirlenen eğitim saatleri; randevu saatinde başlar ve 4 saatlik süre içerisinde 1 gün olacak şekilde sonlandırılır.

  • 3 saat teorik eğitim,
  • 1 saat uygulamalı akan trafik eğitimi,

olamak üzere toplamda 4 saat eğitim verilir.

Eğitim İşleyişi

Yol Riskleri Değerlendirme Teknikleri Teorik (3 Saat); Teorik eğitimde eğitimi verecek olan eğitmen sınıf ile tanışır, katılımcıların sürüş durumlarına göre seviye belirleme analizi ve sürüş ihtiyaçlarını belirler. Türkiye’deki genel trafik durumu, işleyişi konuşulduktan sonra araç içi aktif ve pasif güvenlik sistemlerinden bahsedilir. Lastik basınçlarının kontrolü ve lastik ömürleri detaylı bir şekilde işlenir. Defansif sürüş ile ilgili Dünya genelinde olması gereken görseller ve gerçek kaza görüntüleri ile eğitim aşılanır. Projeksiyon destekli görsel materyaller, alkol gözlüğüemniyet kemeri simülasyonu uygulanarak öfke kontrolü ve yorgunlukla mücadele teknikleri katılımcılara anlatılır. Eğitim için pist kuralları hatırlatılır ve uygulama pist eğitimine geçilir.

Yol Riskleri Değerlendirme Teknikleri AKAN TRAFİK (1 Saat); Eğitmenler eşliğinde farklı yoğunluktaki trafikte katılımcılar araç kullanarak algı ve konsantrasyonlarını yönetebilecek bilgiler aktarılır. Defansif araç kullanma yöntemleri ile eğitim tamamlanır.

Eğitimin Belgesi/Sertifikası

Sürüş Akademisi A.Ş. eğitim kompleksi içerisinde bu eğitimler için ayrılmış asfalt, stabilize toprak alan ve OFF-Road toprak alan pist alanlarında uygulanmaktadır. Uluslararası kurumlar tarafından sertifikalandırılmış ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylanmış eğitim müfredat ve mevzuatı uygulanır.

Eğitim veren tüm eğitmenler TOSFED ve Uluslararası lisanslara sahiptir.

Tüm eğitimler sonunda katılımcılara katılım belgesi verilmektedir. (Tüm katılımcılara Emniyetli ve Güvenli Sürüş Teknikleri sertifikası verilir.)