Yolcu Taşımacılığı Sürüş Teknikleri Eğitimi

Yolcu Taşımacılığı Sürüş Teknikleri Eğitimi

Yolcu taşımacılığı sürüş teknikleri eğitimi uzun yol ve servis taşımacılığı yapan sürücülere yönelik defansif ve ileri sürüş teknikleri, güvenli ve emniyetli sürüş teknikleri kapsamında verilen bir eğitimdir. Yolcu taşımacılığı faaliyetinde bulunan veya bulanarak eğitim alacak kişilerin Yolcu Taşımacılığını meslek haline getirebilmeleri için öncelikle SRC 1 veya SRC 2 belgelerine sahip olmaları gerekmektedir. Bunun yanı sıra Psikoteknik Raporunuzu da bulundurmalısınız. Drive Akademi olarak sizlere hem Yolcu Taşımacılığı Sürüş Teknikleri belgesi noktasından hizmet sağlarken aynı zamanda SRC 1 Belgesi, SRC 2 Belgesi ve Psikoteknik Raporu belgelerinde de hizmet sağlamaktayız.

Yolcu Taşımacılığı Sürüş Teknikleri Eğitim Amacı

Yolcu taşımacılığı sürüş teknikleri eğitim amacı; bu programda sürücü yolcu ilişkileri, araç bakımı, yol güvenliği, ekonomik sürüş teknikleri, öfke kontrolü, trafikte algı ve konsantrasyon gibi konular ağırlıkla işlenerek katılımcıların sürüş bilinçleri arttırılmaktadır.

Yolcu Taşımacılığı Sürüş Teknikleri Eğitimi, Eğitim Süresi

 • 1 gün
 • 1 saat teorik, 4 saat uygulamalı pist eğitimi

Toplam; 5 saattir.

Yolcu taşımacılığı sürüş teknikleri eğitim süresi, eğitimi alacak kişi sayısına göre değişiklik gösterebilmektedir. Şuan da yazacağımız eğitim süresi 10 kişilik bir sınıf için geçerlidir. Sınıf mevcut sayısına göre değişiklik gösterebilmektedir.

1 günlük eğitimler için belirlenen eğitim saatleri; randevu saatinde başlar ve 5 saatlik süre içerisinde 1 gün olacak şekilde sonlandırılır.

 • 1 saat teorik eğitim,
 • 4 saat uygulamalı pist eğitimi,

olamak üzere toplamda 5 saat eğitim verilir.

Yolcu Taşımacılığı Sürüş Teknikleri Eğitimi, Eğitim İşleyişi

 • Yolcu Taşımacılığı Sürüş Eğitimi Teorik Dersi (1 Saat); Teorik eğitimde eğitimi verecek olan eğitmen sınıf ile tanışır, katılımcıların sürüş durumlarına göre seviye belirleme analizi ve sürüş ihtiyaçlarını belirler. Türkiye’deki genel trafik durumu, işleyişi konuşulduktan sonra araç içi aktif ve pasif güvenlik sistemlerinden bahsedilir. Lastik basınçlarının kontrolü ve lastik ömürleri detaylı bir şekilde işlenir. Defansif sürüş ile ilgili Dünya genelinde olması gereken görseller ve gerçek kaza görüntüleri ile eğitim aşılanır. Eğitim için pist kuralları hatırlatılır ve uygulama pist eğitimine geçilir.
 • Yolcu Taşımacılığı Sürüş Eğitimi Uygulamalı Pist Dersi (4 Saat)Slalom Egzersizi; bu egzersizde katılımcılara ideal sürüş pozisyonudoğru direksiyon tutuş, açı ve hareketleri ile çevirme tekniği anlatılır. Araç hakimiyeti arttırılır.
 • Fren Egzersizi; bu egzersizde katılımcılara farklı hız ve zeminlerde araçlarını güvenli ve hızlı durdurma deneyimleri yaşatılır. Değişik koşullarında fren mesafesine etkileri karşılaştırılıp katılımcıya empoze edilir.
 • Engelden Kaçma Egzersizi; bu egzerside katılımcılara önlerine aniden çıkan bir tehlikeyi fark etme ve güvenli bir şekilde kaçış manevrası yapabilmesini aktarır.
 • Önden Kayma – Viraj Egzersizleri; bu egzersizde katılımcılara viraja doğru ve gerektirdiği hızlar ile girilmediğinde karşılaşılabilecek aracın önünün kayma senaryosu gösterilir, kurtarma manevrası ve kontra direksiyon hareketleri empoze edilir.
 • Arkadan Kayma – Skidvan – Anti-skid Egzersizi; bu egzersizde katılımcılara aracın arka kısmı kontrolden çıktığında oluşabilecek deneyim ve senaryolar yaşatılır, aracın kontrolünün alınması ve doğru direksiyon manevraları katılımcıya empoze edilir.
 • Kaza Senaryoları; epoksi alan kontrol kayıp ve absorbe etme egzersizleri uygulanarak katılımcıya bu gibi kaza senaryolarda psikomotor davranışlarını geliştirilmektedir.

Yolcu Taşımacılığı Sürüş Teknikleri Eğitimi Belgesi/Sertifikası

Yolcu Taşımacılığı Sürüş Eğitim programı, Sürüş Akademisi A.Ş. eğitim kompleksi içerisinde bu eğitimler için ayrılmış asfalt, stabilize toprak alan ve OFF-Road toprak alan pist alanlarında uygulanmaktadır. Uluslararası kurumlar tarafından sertifikalandırılmış ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylanmış eğitim müfredat ve mevzuatı uygulanır.

Eğitim veren tüm eğitmenler TOSFED ve Uluslararası lisanslara sahiptir.

Tüm eğitimler sonunda katılımcılara katılım belgesi verilmektedir. (Defansif ve İleri Sürüş Teknikleri – Anti-Skid / Güvenli ve Emniyetli Sürüş Teknikleri Sertifikası)

Her zaman iletişim de kalalım.